Na wakacje: Aragonia, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Nawarra, Aragonia i La Rioja/ Aragonia

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
17 km/h230°
Wspólnota autonomiczna i region historyczny w północno-wschodniej Hiszpanii, położony na górzystych terenach. Jej stolicą jest piękne miasto Saragossa, w którym podziwiać można m.in. imponującą bazylikę o jedenastu kopułach, starą katedrę łączącą style, mauretański alkazar z XI w. (najokazalszy poza Andaluzją), średniowieczny most nad rzeką Ebro czy ruiny z czasów rzymskich. W Aragonii warto odwiedzić także inne miasta, m.in. Calatayud, pełne zamków, bram i wież w stylu mudejar a także zabytkowych budynków w innych stylach, Tarazona z pięknym starym miastem, czy Ejea de los Caballeros z licznymi kościołami., Aragonia jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników gór, ponieważ na jej terenie (północ) znajduje się wysoki łańcuch Pirenejów (Pico de Aneto, 3404 m n.p.m.) oraz Góry Iberyjskie (Moncayo, 2313 m n.p.m). Zimą najwięcej turystów odwiedza narciarską miejscowość Astun.

Atrakcje

 • La Catedral-Basílica de Nuestra Señora del Pilar – w Saragossie jest największą barokową świątynią w Hiszpanii.
 • Palacio de Aljefeira – ufortyfikowany pałac zbudowany w drugiej połowie XI w. jest przepięknym przykładem stylu mudejar. Pałac był w zamierzeniu rezydencja dynastii Banu Hud. Dziś w tym niezwykle pięknym miejscu mieści się siedziba kortezów.
 • La Catedral de San Salvador de Zaragoza – katedra w Saragossie zwana jest też La Seo. Budowa trwała od XII do początku XVIII w., więc w jej architekturze widać wiele styli. By poznać całe piękno i monumentalność tej katedry należy obejrzeć ją zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Koniecznie trzeba spojrzeć w górę na niesamowite sklepienia krzyżowe.
 • Dom rodzinny Francisco de Goya – dom w którym urodził się ten słynny malarz jest także muzeum rycin. By zobaczyć największe dzieła Goi należy udać się do Fuendedotos. Sam dom – powstały w XVIII w. jest także najważniejszym zabytkiem w miasteczku.
 • Dom – muzeum oliwy – mieści się w dawnym młynie, którego maszyneria wciąż działa. Tutaj można się dowiedzieć i zobaczyć jak produkuje się oliwę.
 • Catedral de Santa María de Huesca – gotycka katedra z XIII w. położona jest w najwyższym punkcie w mieście.
 • Parque Natura de Ordesa – wspaniały rezerwat przyrody porośnięty zielonymi lasami, poprzecinany kanionami. To idealne miejsce dla wielbicieli wędrówek po dziewiczych terenach.

Ośrodki

 • Saragossa – ładne miasto z wieloma zabytkami jest jednocześnie ważnym węzłem komunikacyjnym Hiszpanii. Saragossa przez wieki była miastem artystów i literatów. Dziś znana jest z wystawy Expo z 2008 r. W Saragossie dużo jest muzeów i zabytków z różnych epok.
 • Huesca – piękne miasto z zachwycającymi zabytkami, zielonymi terenami i nowoczesnymi budowlami. Tutaj urodził się znany hiszpański reżyser Carlos Saura.
 • Teruel - stolica stylu mudéjar z piękną katedrą Santa María de Mediavilla de Teruel. Teruel to także najmniej zamieszkała prowincja Hiszpanii.
 • Calatayud – turystyczna miejscowość położona w regionie słynącym z win. Calatayud jest największym miastem Aragonii, w którym pełno ciekawych zabytków i imprez.

Geografia i przyroda

Aragonia położona jest na północnym-wschodzie Półwyspu Iberyjskiego i jest czwartą co do wielkości wspólnotą autonomiczną Hiszpanii. Tereny Aragonii znajdują się w dolinie Ebru, północ prowincji jest górzysta, wznoszą się tutaj Pireneje wraz z ich najwyższym szczytem Aneto. Ten antyczny region złożony jest z trzech prowincji: Saragossa, Huesca, Teruel. Aragonie jest najmniej zaludnionym regionem w Hiszpanii. Co ciekawe połowa ludności mieszka w stolicy. Aragonia to także region kontrastów: geograficznych, przyrodniczych i klimatycznych. Ośnieżone szczyty Pirenejów odznaczają się na tle pięknych, zielonych dolin; wielkie wodospady i głębokie kaniony, suche równiny i dużo rzek. Ukształtowanie terenu sprawia, że występuje tutaj kilka stref klimatycznych: zimny górski klimat na północy, w Pirenejach, ciepłu umiarkowany w dolinie Ebru.

Historia

Po raz pierwszy nazwa Aragonii pojawia się w dokumentach z czasów średniowiecza, z 828 r. kolejne lata przynoszą konkwistę i zajęcie prawie całej Hiszpanii przez arabów. Aragonia stała się królestwem w 1035 r. Już wtedy Aragonia jest dobrze rozwiniętym królestwem, z rządem, deputacją i prawami. Z czasem nastąpiła unia z Katalonią. Ślub Ferdynanda Aragońskiego z Izabelą Kastylijską bezsprzecznie wpłynął na tę unię.
Wraz z wojnami napoleońskimi zniszczono miasto Saragossa, nastąpił kryzys ekonomiczny.
Aragonia, podczas wojny domowej, była rozdarta pomiędzy dwie strony: strefę wschodnią (bliższą Katalonii i wierna republice) oraz strefę zachodnią. Przez prawie 40 lat w Aragonii panowała dyktatura wojskowa.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Aragonia jest świetnym miejscem dla wspinaczy skałkowych i ścianowych.
 • Lasy i tereny zielone to dobre miejsce na piesze wycieczki. Szlaki są dobrze oznaczone i bardzo urokliwe.
 • Pireneje zimą są świetnym miejscem dla miłośników białego szaleństwa.
 • Aragonia to doskonałe miejsce do uprawiania jazdy konnej.
 • Dzikie tereny idealnie nadają się na samotne wyprawy i kontemplację przyrody.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Aragonia, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  19°C
  opady:
  12.6 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  52%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  212°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  20:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.13°C max.20°C
  opady:
  25.7 mm
  wiatr:
  171°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:48
  zach. słońca:
  20:46
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.10°C max.21°C
  opady:
  2.5 mm
  wiatr:
  132°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:46
  zach. słońca:
  20:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  151°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:45
  zach. słońca:
  20:48
 • Przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.22°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  220°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:43
  zach. słońca:
  20:49

Aragonia - klimat w Hiszpania