Na wakacje: Kastylia - La Mancha, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kastylia, Estremadura i Madryt/ Kastylia - La Mancha

Częściowe zachmurzenie
4°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
6 km/h40°
Wspólnota autonomiczna położona w centrum kraju, ze stolicą w Toledo, której krajobraz wypełniają malownicze wyżyny i łańcuchy górskie. Obfituje w światowej klasy zabytki, piękne krajobrazy oraz bogatą historię i kulturę. Zwiedzanie regionu warto zacząć od najpiękniejszego miasta w całej Hiszpanii, czyli stolicy regionu – Toledo, posiadającego niesamowity zespół staromiejski, z mnóstwem kościołów, imponującą katedrą i wąskimi, krętymi uliczkami pnącymi się w górę, skąd rozciąga się malowniczy widok na wijącą się w dolinie rzekę Tag. Uroku miastu dodają liczne legendy, pochodzące z czasów, w których na ziemiach tych żyły obok siebie społeczności: muzułmańska, żydowska i chrześcijańska. Prócz Toledo wielkie wrażenie na odwiedzających wywiera Cuenca, zwłaszcza zaś jej stare miasto, wznoszące się nad głębokimi dolinami rzek Huecar i Jucar, w którym warto pobłądzić wąskimi uliczkami, wstąpić do katedry i spojrzeć z mostu zawieszonego nad doliną na „Wiszące domy” wybudowane w XV w. na stromym urwisku. Atrakcji regionowi dodaje fakt, iż stąd właśnie pochodził Don Kichote, bohater powieści Cervantesa, którego śladem mogą podążać turyści (Trasa Don Kichote). W okolicach miasteczka Consuegra można też podziwiać charakterystyczne, białe wiatraki.

Atrakcje

 • Katedra w Toledo – to ważna gotycka budowla, która pochodzi z XIII w. W jej architekturze widać wpływy francuskiego gotyku, we wnętrzu kaplice z przepięknymi rzeźbami, w zakrystii obrazy Goi i El Greco.
 • Alkazar – położony jest na najwyższym wzniesieniu w Toledo i pochodzi z XII w. Budowla była dawniej rzymskim pałacem, akademią wojskową, a dziś mieści się tam Biblioteka Kastylii La Mancha i eksponaty Muzeum Wojska. Budynek wielokrotnie odnawiano.
 • Kościół San Tome – w którym znajduje się znany obraz El Greco „Pogrzeb hrabiego Orgaza”. Kościół pochodzi z XIV w. wcześniej był meczetem w stylu mudejar.
 • Museo-Hospital de Santa Cruz – z dziełami najznamienitszych hiszpańskich malarzy mieści się w dawnym szpitalu z epoki renesansu.
 • Dom El Greco w Toledo – mieści się w dawnej rezydencji magnackiej, w której podziwiać można obrazy tego znanego malarza .
 • Casas colgadas – czyli wiszące domy znajdują się w Cuence i pochodzą z XV w. To niesamowite zjawisko znajduje się na 200 metrowym klifie nad stykiem dwóch rzek.
 • Dom Dulcynei – w Tobolo należał do doñi Any Martínez Zarco de Morale z którą identyfikowano Dulcynę z powieści Cervantesa. W tym muzeum odtworzony jest typowy wiejski XVI-wieczny dom z meblami, sprzętami i zdobieniami z tej epoki.
 • Wiatraki - w Cuence w pobliżu miejscowości Consuegra to słynne wiatraki, z którymi walczył Don Kiszot w powieści Cervantesa.
 • Muzeum Don Kiszota – w Ciudad Real poświęcone jest nieśmiertelnej postaci Cervantesa. W zbiorach muzealnych znajdują się eksponaty związane z tym hiszpańskim bohaterem literackim.
 • Lagunas de Ruidera – w pobliżu Ciudad Real to park naturalny z 17 lagunami, lasami i grotami. To przepiękne miejsce koniecznie trzeba odwiedzić.
 • Museo de la Cuchillería – muzeum sztućców w Albacete, w którym można podziwiać noże, widelce, łyżki z różnych epok.
 • Museo del Niño – muzeum dziecka w Albacete w swych zbiorach posiada dawne przybory szkolne, zabawki, gry, piosenki, komiksy. To prawdziwa przygoda w czasie.
 • La Ruta de los Pueblos Negros – szlak “czarnej architektury” w Kastylii La Mancha wiedzie przez wioski pełne „czarnych domów” zbudowanych z łupka ilastego.
 • La Ruta de Don Quijote – wiedzie szlakiem najpopularniejszej hiszpańskiej postaci literackiej przez La Manchę, Aragón aż po Barcelonę.
 • Szlak Pedro Almodóvara – to właśnie tutaj, na ziemiach Ciudad Real urodził się słynny hiszpański reżyser. Szlak wiedzie przez jego rodzinne miasto, miejsca związane z dzieciństwem reżysera czy plan z filmu „Volver”.
 • Ruta de los Castillos – to szlak zamków, budowli warownych, obronnych, fortyfikacji w tej wspólnocie autonomicznej. To prawdziwa gratka dla miłośników dawnych czasów, architektury i rycerstwa.

Ośrodki

 • Toledo – dawna stolica Hiszpanii jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast w kraju. Znaleźć tu można wiele zabytków w stylu Maurów, mudéjar, gotyckim, renesansowym. W Toledo znajduje się bardzo wiele muzeów. Odkryć można tu ślady licznych artystów m.in. miasto było miejscem zamieszkania słynnego malarza El Greco.
 • Albacete – nowoczesne, najbardziej zaludnione miasto we wspólnocie autonomicznej znane jest głównie z produkcji noży. Miasteczko jest bardzo żywe, gościnne, znajduje się tutaj także wiele parków i terenów zielonych.
 • Ciudad Real – słynne dzięki Cervantesowi i jego znanej postaci Don Kiszota. Miasto pełne jest wspaniałych zabytków, dobrych knajpek i gościnnych mieszkańców.
 • Cuenca – urocze średniowieczne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z casas colgadas, gotycką katedrą i niesamowitymi krajobrazami.
 • Guadalajara – z kościołem Santa María Mayor w stylu mudejar, piętnastowiecznym pałacem Duque del Infantado, murami obronnymi z czasów Maurów.

Geografia i przyroda

La Mancha czyli plama graniczy z Regionem Madrytu, Walencją, Murcją, Aragonią, Kastylią i León, Andaluzją i Estremadurą. Kastylia La Mancha podzielona jest na pięć prowincji Ciudad Real, Albacete, Cuenca, Guadalajara, Toledo. Centralna część wspólnoty położona jest w Masecie Iberyjskiej, Kastylię przecina Tag, a otaczają góry Kastylijskie od północnego zachodu, Sierra Morena od południa, Serrania de Cuenca od północnego wschodu. W tej krainie panuje klimat suchy, podzwrotnikowy kontynentalny. Kastylia La Macha jest krainą winorośli, szafranu, oliwek i zbóż, posiada też złoża węgla kamiennego. Ważna jest tutaj także apikultura. Wspólnotę autonomiczną pokrywają dęby, tymianek, rozmaryn, zamieszkują bociany, lisy, jelenie. A jaskinia Montesinos jest dziś największym siedliskiem nietoperzy w kraju. Wspólnota autonomiczna posiada też 3,5 mln hektarów lasów i całą masę terenów chronionych (w tym 2 parki narodowe).

Historia

Znaleziska archeologiczne na tych terenach potwierdzały niejednokrotnie obecność człowieka na tych ziemiach w paleolicie dolnym. Przez wieki ziemie te były zamieszkiwane przez różne ludy, plemiona, które pozostawiły ślady swej obecności. Rzymianie i Wizygoci pozostawili po sobie wiele zabytków. W VIII w. tereny te zajmują arabowie. Z ich przybyciem rozwija się handel oraz rękodzieło, przybywa także wiele budynków: mezquity, mury, łaźnie, mosty.
w 1085 r. Alfons VI podbija Toledo i od tego czasu pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami zaczynają się walki o kontrolowanie terytorium. W XIII w. ostatecznie wygrywają chrześcijanie. Po rekonkwiście ważne było, by zasiedlić odzyskane ziemie. Ważną rolę w walce z islamem odegrały zakony rycerskie. Co więcej Ci walczący mnisi założyli na tych terenach wiele wiosek i miast. Toledo, przez następne wieki wciąż pełniło funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego i politycznego. Tutaj także kwitł handel.
Wraz z Karolem V Toledo staje się stolicą, jednak Filip II przenosi ją w 1561 r. do Madrytu. Wygnanie żydów i morysków, liczne wojny, epidemie oraz dekadencja ekonomiczna przyczyniły się do zmniejszenia ludności oraz zatrzymania rozwoju. Sytuacja trwa do końca XVII w.
W XVIII w. na tronie zasiadają Burbonowie, którzy wprowadzają liczne reformy, które mają na celu poprawić ekonomię i dobrobyt mieszkańców.
W XIX i XX w. rolnictwo traci na znaczeniu i ludzie zaczynają emigrować za pracą do większych miast. Hiszpańska wojna domowa także nie wpłynęła dobrze na tę wspólnotę autonomiczną. Przez ostatnie lata jednak powoli zmienia się ta sytuacja.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Amatorzy gry w golfa na pewno znajdą tu coś dla siebie.
 • Kastylia – La Mancha to dobre miejsce na wczasy agroturystyczne.
 • Ornitolodzy mogą spędzić tu długie godziny na obserwacji ptaków.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Kastylia - La Mancha, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  129°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:54
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  117°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:53
  zach. słońca:
  20:43
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.10°C max.18°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  167°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:51
  zach. słońca:
  20:44
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.12°C max.16°C
  opady:
  11.3 mm
  wiatr:
  184°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  20:45
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.19°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  105°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:48
  zach. słońca:
  20:46

Kastylia - La Mancha - klimat w Hiszpania